panor Lbl

Śladami Unii Lubelskiej

W 1569 roku w Lublinie została zawarta pierwsza realna unia w Europie. Zapraszamy na wycieczkę śladami Unii Lubelskiej. Podczas spaceru odwiedzimy miejsca, które odegrały kluczową rolę podczas Sejmu zakończonego podpisaniem słynnej Unii polsko-litewskiej.

Jest to najpopularniejszy szlak turystyczny Lublina

Czas zwiedzania 3-4 godz., cena 400 zł. – j.polski; 500 zł. – j.angielski

 

 

Szlak śladami Unii Lubelskiej jest to prawdziwy hit turystyczny Lublina. Szlak wiedzie od Zamku Lubelskiego przez Stare Miasto do Bramy Krakowskiej a kończy się na Placu Litewskim.

Na trasie zobaczymy:

Zamek Lubelski – miejsce obrad Sejmu w 1569 roku. Budowla wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego. Niestety w oryginalnej formie nie przetrwał do naszych czasów.

Kaplica Trójcy Świętej – to prawdziwa perła Lublina. XIV wieczna, gotycka kaplica ze słynnymi rusko-bizantyjskimi freskami fundacji króla Władysława Jagiełły.

Kaplica-2

Kaplica Trójcy Świętej

Donżon – najstarsza lubelska budowla. Na wieży znajduje się taras widokowy.

Brama Grodzka – wzniesiona jako część murów obronnych za czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Plac po Farze – charakterystyczny plac z ruinami kościoła św. Michała Archanioła. Z placu roztacza się wspaniały widok na wzgórze zamkowe.

Kościół i Klasztor oo. Dominikanów – jedno z ważniejszych miejsc na szlaku. Po podpisaniu traktatu odbyła się tu msza dziękczynna a według tradycji klasztornej, Unię Lubelską podpisano w jednej z sal klasztoru. Tę salę na pewno odwiedzimy!

Rynek – niezwykle malowniczy ze stojącym po środku budynkiem dawnego Trybunału Koronnego, dziś jest to ulubione miejsce mieszkańców i turystów. DSC_0279

Wieża Trynitarska – charakterystyczny kogut na szczycie wieży jest widoczny niemal z każdego miejsca Lublina. Tylko 207 schodów dzieli turystów od pięknego widoku na całe miasto.

Wieża Trynitarska

Archikatedra – XVI wieczny, dawny kościół Jezuitów z piękną polichromią iluzjonistyczną, słynącym z cudów obrazem i niezwykłą kaplicą akustyczną.

Brama Krakowska – symbol architektoniczny Lublina, kiedyś wyjeżdżało się przez nią do Krakowa a dziś wychodzi się na… Krakowskie Przedmieście.

Nowy Ratusz – siedziba władz miejskich, codziennie o g. 12.00, z balkonu Ratusza, na żywo  odgrywany jest hejnał Lublina. Posłuchaj…

Plac Litewski – centralnie położony, okazały plac, nawiązuje nazwą do wydarzeń z roku 1569. W sezonie letnim wieczorem można podziwiać multimedialny pokaz fontann.

1544552028709Plac Litewski

Polecane płatne wejścia na trasie zwiedzania: Kaplica Trójcy Świętej (10zł/ulg//15zł/nor), Kaplica Akustyczna w Archikatedrze (4zł/ulg//6zł/nor), Wieża Trynitarska (5zł/ulg//7zł/nor).

Możliwość modyfikacji trasy

Tel. 502 097 263