panor Lbl

450 lat Unii Lubelskiej

W roku 2019 obchodzimy 450-tą rocznicę podpisania słynnej Unii Lubelskiej. Rok 2019 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polski rokiem Unii Lubelskiej. To idealny moment, żeby odbyć wycieczkę śladami Unii Lubelskiej. Podczas spaceru odwiedzimy miejsca, które odegrały kluczową rolę podczas Sejmu zakończonego podpisaniem słynnej Unii polsko-litewskiej.

Jest to najpopularniejszy szlak turystyczny Lublina

Czas zwiedzania 3-4 godz., cena 230 zł. – j.polski; 350 zł. – j.angielski

 

 

Szlak 450 lat Unii Lubelskiej jest to prawdziwy hit tego roku. Szlak wiedzie od Zamku Lubelskiego przez Stare Miasto do Bramy Krakowskiej a kończy się na okazałym Placu Litewskim.

Na trasie zobaczymy:

Zamek Lubelski – miejsce obrad Sejmu w 1569 roku. Budowla wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego. Niestety w oryginalnej formie nie przetrwał do naszych czasów.

Kaplica Trójcy Świętej – to prawdziwa perła Lublina. XIV wieczna, gotycka kaplica ze słynnymi rusko-bizantyjskimi freskami fundacji króla Władysława Jagiełły. Zwiedzanie o pełnych godzinach.

Kaplica-2

Kaplica Trójcy Świętej

Donżon – najstarsza lubelska budowla. Na wieży znajduje się taras widokowy.

Brama Grodzka – wzniesiona jako część murów obronnych za czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Plac po Farze – charakterystyczny plac z ruinami kościoła św. Michała Archanioła. Z placu roztacza się wspaniały widok na wzgórze zamkowe.

Kościół i Klasztor oo. Dominikanów – jedno z ważniejszych miejsc na szlaku. Po podpisaniu traktatu odbyła się tu msza dziękczynna a według tradycji klasztornej, Unię Lubelską podpisano w jednej z sal klasztoru. Tę salę na pewno odwiedzimy!

Rynek – niezwykle malowniczy ze stojącym po środku budynkiem dawnego Trybunału Koronnego, dziś jest to ulubione miejsce mieszkańców i turystów. DSC_0279

Wieża Trynitarska – charakterystyczny kogut na szczycie wieży jest widoczny niemal z każdego miejsca Lublina. Tylko 207 schodów dzieli turystów od pięknego widoku na całe miasto.

Wieża Trynitarska

Archikatedra – XVI wieczny, dawny kościół Jezuitów z piękną polichromią iluzjonistyczną, słynącym z cudów obrazem i niezwykłą kaplicą akustyczną.

Brama Krakowska – symbol architektoniczny Lublina, kiedyś wyjeżdżało się przez nią do Krakowa a dziś wychodzi się na… Krakowskie Przedmieście.

Nowy Ratusz – siedziba władz miejskich, codziennie o g. 12.00, z balkonu Ratusza, na żywo  odgrywany jest hejnał Lublina. Posłuchaj…

Plac Litewski – centralnie położony, okazały plac, nawiązuje nazwą do wydarzeń z roku 1569. W sezonie letnim wieczorem można podziwiać multimedialny pokaz fontann.

1544552028709Plac Litewski

Polecane płatne wejścia na trasie zwiedzania: Kaplica Trójcy Świętej (10zł/ulg//15zł/nor), Kaplica Akustyczna w Archikatedrze (3zł/ulg//4zł/nor), Wieża Trynitarska (5zł/ulg//7zł/nor).

Możliwość modyfikacji trasy

Tel. 502 097 263