SONY DSC

Wielokulturowy Lublin

Lublin od wieków zamieszkiwany był przez przedstawicieli różnych kultur i religii. Podczas spaceru poznamy dziedzictwo wielokulturowego Lublina oraz dowiemy się jaki to miało wpływ na obecne czasy.

Zapraszam na niezwykłą wędrówkę autorskim szlakiem.

Czas zwiedzania ok. 4 godz., cena: 400 zł. – j.polski; 500 zł. – j. angielski

Położenie Lublina na pograniczu Wschodu i Zachodu a także na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych sprawiło, że przez wieki w mieście spotykali się i mieszkali przedstawiciele różnych religii i kultur. Lublin zamieszkiwali Żydzi, Rusini, Niemcy, Włosi, Grecy, Ormianie, Szkoci oraz inni, którzy pozostawili po sobie nienamacalne jak i namacalne dziedzictwo w postaci świątyń, budowli ale też sztuki czy smaków. Podczas tej wycieczki zaznajomimy się zarówno z historią jak i teraźniejszością wielokulturowego Lublina.

Główne atrakcje na trasie:

Centrum Spotkania Kultur – instytucja, która swoją nazwą i programem nawiązująca do wielokulturowego dziedzictwa Lublina. Obiekt wybudowano w miejscu niedokończonego tzw. Teatru w Budowie.

Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy – wzniesiony w XVIII wieku kościół wraz cmentarzem mieści się w samym centrum miasta. Do społeczności ewangelickiej należeli między innymi słynni lubelscy przemysłowcy Karol, Augurt i Juliusz Vetterowie – założycieli słynnogo browaru (obecnie Browary Lubelskie – Perła), Albert i Emil Plage – współzałożyciele pierwszej w Polsce fabryki samolotów i inni.

Plac Litewski – miejsce, gdzie według tradycji delegacja litewska zamieszkiwała podczas sejmu w 1569 roku.

1544552028709

Kościół Św. Jozefata – dawna cerkiew kupców greckich.

Podzamcze – dawna dzielnica żydowska, niegdyś centrum żydowskiego Lublina, niemal całkowicie zniszczona przez Niemców podczas II Wojny Światowej.

Jeszywas Chachmej Lublin – słynna przedwojenna szkoła rabinacka, założona przez Majera Szapirę w 1930 roku.

Stary Kirkut – jeden z najstarszych i najbardziej zabytkowych cmentarzy żydowskich w Polsce. Znajduje się tam najstarsza macewa w Polsce stojąca w pierwotnym miejscu a także ohel słynnego cadyka – Widzącego z Lublina.

Cerkiew Przemienienia Pańskiego – niezwykła świątynia obrządku wschodniego, zbudowana przy dawnym szlaku handlowym wiodącym na Ruś .

Polecane płatne wejścia na trasie zwiedzania: Kościół Ewangelicko-Augsburski – co łaska (wymagana wcześniejsza rezerwacja) , Jeszywa Chachmej Lublin 10 zł/os., Stary Kirkut 10 zł./os., Cerkiew Prawosławna – co łaska (wymagana wcześniejsza rezerwacja)

 

 

Istnieje możliwość modyfikacji trasy

Tel.  502 097 263